Οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ στο Μέγαρο μουσικής – Van Gogh Alive

Στο πρώτο επίπεδο της έκθεσης  κείμενα και εικόνες μας έδωσαν πολύ χρήσιμες πληροφορίες για την ζωή και το έργο του διάσημου ζωγράφου.

Κατεβαίνοντας τα σκαλιά  φτάσαμε στο δεύτερο επίπεδο που αποτελεί το φαντασμαγορικό, βιωματικό μέρος της έκθεσης!

Η ξεναγός μας βοήθησε να κατανοήσουμε την προσωπικότητα, τα βιώματα και τις διαφορετικές περιόδους ζωής και τέχνης του Ολλανδού καλλιτέχνη.

Εδώ ζωντανεύουν τα έργα του Van Gogh, σε μεγάλες κινούμενες εικόνες και με ήχο surround, σε μια καθηλωτική ατμόσφαιρα τα οποία πραγματικά μας παρέσυραν  στο πολύχρωμο σύμπαν του Van Gogh!

Απολαύσαμε, σε μία καθηλωτική ατμόσφαιρα ρέουσων εικόνων, σ’ ένα ιδιότυπο, πανέμορφο και άκρως εντυπωσιακό «πλανητάριο», μία πνευματική γλυκιά και πλούσια εμπειρία, που ενσωματώνει τον επισκέπτη, διεγείροντας και θρέφοντας όλες τις αισθήσεις μας.

Δασκάλες και παιδιά χόρτασαν εικόνες !!

Updated: 6 Μαρτίου 2018 — 11:24