Μέρες λογοτεχνίας 19-22 Μάρτη # Συγγραφείς στο σχολείο μας # Έκθεση βιβλίου

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε  ότι  οργανώνουμε μια βδομάδα αφιερωμένη στο βιβλίο.

Διάρκεια:  19-22/3

Στα πλαίσια της βδομάδας αυτής θα  πραγματοποιηθεί

1. Έκθεση βιβλίου στον υπόγειο χώρο του σχολείου μας
  2. Επισκέψεις  συγγραφέων
  3. Δράσεις φιλαναγνωσίας, παιχνίδια, προβολή ταινιών σε σχέση με τη λογοτεχνία εντός & εκτός σχολείου

Αναλυτικά:

Α΄ ΤΑΞΗ

Τρίτη 20/3 –Επίσκεψη στη Δημοτική βιβλιοθήκη Καλυβίων –Γνωριμία με το χώρο από την υπεύθυνη βιβλιοθηκονόμο. Αφηγήσεις παραμυθιών.

Πέμπτη 22/3 –Επίσκεψη από τη συγγραφέα Βιβή Καββαδά –Βιβλίο: Νάσος το ελεφαντάκι –Το μακρύ ταξίδι

Β΄ΤΑΞΗ

Τετάρτη 21/3 Επίσκεψη στη Δημοτική βιβλιοθήκη Καλυβίων –Γνωριμία με το χώρο από την υπεύθυνη βιβλιοθηκονόμο. Αφηγήσεις παραμυθιών.-Παιχνίδια με την ποίηση.

Γ΄ΤΑΞΗ

Δευτέρα 19/3– Επίσκεψη από τη συγγραφέα Αργυρώ Πιπίνη και την υπεύθυνη πολιτιστικών της Δ/νση Ανατολικής Αττικής Χρύσα Κουράκη

Δ΄ΤΑΞΗ

E΄& Στ ΄Τάξη

Τετάρτη 21/3-Επίσκεψη από τη συγγραφέα Μαίρη Σάββα Ρουμπάτη.

Οι εκπαιδευτικοί θα επισκεφτούν  την έκθεση μαζί με τους μαθητές τους βάση προγράμματος που θα βγει. Οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να διαλέξουν βιβλία  με την καθοδήγηση των δασκάλων τους και να τα αγοράσουν ή εκείνη την ώρα  ή όταν έρθουν οι γονείς τους για τους βαθμούς, την  Πέμπτη  22 Μαρτίου στις 13:15.

Από το σύλλογο διδασκόντων

Updated: 15 Μαρτίου 2018 — 08:35