Μαθαίνω να βλέπω τον άνθρωπο

Στις 31/1/18 επισκέφτηκαν το σχολείο μας δύο συνεργάτες του Σ.Κ.Ε.Π με αναπηρία στα πλαίσια του προγράμματος:
“Μαθαίνω να βλέπω τον άνθρωπο”: Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Ενημέρωσης & Εξοικείωσης με την Αναπηρία στα σχολεία.
Μέσω ενός ανοιχτού διαλόγου ενημέρωσης & αφύπνισης, εμψυχωτές/ομιλητές με αναπηρία, επιδίωξαν να αλλάξει το βλέμμα των μαθητών ως προς την διαφορετικότητα και να τους εισαγάγουν στην έννοια της κοινωνικής αποδοχής και ισότητας. Το πρόγραμμα αποτελεί το έναυσμα για την δημιουργία ενός σχολείου ως πλαίσιο ισότητας ευκαιριών και ένταξης σε ένα κοινωνικό σύνολο. Ένα σχολείο που θα προωθεί την ενσυναίσθηση, τον διάλογο, την συνύπαρξη, την αποδοχή, την αλληλεγγύη και τον σεβασμό στην μοναδικότητα του καθενός.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων.

Updated: 4 Ιουνίου 2018 — 13:12