ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΦΩΚΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ MOm

Έγινε ενημέρωση για το θαλάσσιο περιβάλλον και τη μεσογειακή φώκια, καθώς και για τους τρόπους προστασίας και διατήρησής τους, τους κινδύνους που διατρέχουν οι φώκιες και την δράση της Μοm, Εταιρίας για την μελέτη και την προστασία της μεσογειακής φώκιας. Μέσα από προβολή βίντεο και παρουσίαση power point γνώρισαν την βιολογία της μεσογειακής φώκαιας,  την κατανομή της στον Ελλαδικό χώρο, και τις απειλές. Η Γ τάξη συγκεντρώθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων  και ενημερώθηκε μέσω παρουσίασης για τις φώκιες που υπάρχουν για Υιοθεσία στην Μοm. Ύστερα με ψηφοφορία επέλεξαν την φώκια που θέλουν να προστατεύσουν. Επειδή υπήρξε ισοψηφία στις προτιμήσεις, τελικά υιοθετήσαμε δύο φώκιες. Το πιστοποιητικό Υιοθεσίας, η φωτογραφία της φώκιας και ένα λούτρινο ομοίωμα που μας στάλθηκαν από την την Μοm, τα παρέλαβαν οι μαθητές με μεγάλη χαρά και τα φύλαξαν στην τάξη τους.

Updated: 30 Ιουνίου 2022 — 09:10