Μαθαίνω να βλέπω τον άνθρωπο

3ο Δ.Σ. Καλυβίων
Στα πλαίσια των δράσεων με στόχο την εξοικείωση των μαθητών μας με την Αναπηρία, η κ. Δήμητρα Κοντοβά επισκέφτηκε το σχολείο και πραγματοποίησε στους μαθητές της ΣΤ τάξης βιωματική ομιλία που εντάσσεται στο πλαίσιο του Εκπαιδευτικού Προγράμματος Ενημέρωσης & Εξοικείωσης με την Αναπηρία του Σ.Κ.Ε.Π. “Μαθαίνω να βλέπω τον άνθρωπο”.
Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία μέσω ενός Ανοιχτού Διαλόγου Ενημέρωσης, Αφύπνισης & Συνειδητοποίησης να εξοικειωθούν με την εικόνα της αναπηρίας, να κατανοήσουν τα καθημερινά εμπόδια που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι με αναπηρία αλλά και να συνειδητοποιήσουν τις δυνατότητές τους.
Γιατί η μεγαλύτερη αναπηρία των αναπήρων δεν είναι το φυσικό μειονέκτημά τους, αλλά ότι είναι αναγκασμένοι να ζουν σε μια κοινωνία αποκλειστικά φτιαγμένη για μη ανάπηρους!
Updated: 27 Απριλίου 2023 — 10:37