H τέχνη του ψηφιδωτού

Τα παιδιά του Ε2 με τη δασκάλα τους κ. Μαριγούδη Τότα, ασχολήθηκαν με την τέχνη του ψηφιδωτού. Αφορμή αποτέλεσε η βυζαντινή τέχνη και ιστορία, καθώς το ψηφιδωτό είχε εξέχουσα θέση κατά τα βυζαντινά χρόνια. Το θέμα του είναι οι Τρεις Ιεράρχες, σημαντικά πρόσωπα της βυζαντινής ιστορίας, των θρησκευτικών και της παιδείας. Το έργο χρειάστηκε αρκετές διδακτικές ώρες για να ολοκληρωθεί, κατά της διάρκεια των οποίων οι μαθητές συνεργάστηκαν, καλλιέργησαν δεξιότητες λεπτής κινητικότητας και οπτικού συντονισμού, χρησιμοποίησαν τη φαντασία τους και πρότειναν λύσεις σε διάφορα ζητήματα που προέκυψαν καθ’ όλη τη διαδικασία. Αξιοποιήθηκαν Διαθεματικότητα , Βιωματική μάθηση και Ομαδοσυνεργατική. Συγχαρητήρια για το άψογο συλλογικό αποτέλεσμα!

Updated: 20 Μαρτίου 2024 — 11:22