Συμμετοχή στο 1ο Πανελλήνιο Σχολικό Τουρνουά Ανακύκλωσης Μπαταριών

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την σημασία της αποτελεσματικής  και αποδοτικής ανακύκλωσης ηλεκτρικών στηλών. Έμαθαν ότι οι άχρηστες μπαταρίες μπορούν να συλλεχθούν και να μεταφερθούν σε ειδικά  εργοστάσια στο εξωτερικό όπου γίνεται η ανακύκλωση με φιλικό τρόπο προς το περιβάλλον και ανακτώνται τα βασικά μέταλλα. Οι μαθητές συνέλλεγαν τις χρησιμοποιημένες μπαταρίες στον ειδικό κάδο της Εταιρίας ΑΦΗΣ που τοποθετήθηκε σε σημείο εύκολα προσβάσιμο και  συμμετείχαν  στο 1ο Πανελλήνιο Σχολικό Τουρνουά Ανακύκλωσης Μπαταριών που διοργανώνει η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΓΗ. Κάθε φορά που γέμιζε ο ειδικός κάδος ενημέρωναν την εταιρία και παραλάμβανε τις χρησιμοποιημένες μπαταρίες, προκειμένου να ξαναγεμίσουμε τον κάδο. Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν στην προσπάθεια με όρεξη, αφού συνειδητοποίησαν την αξία της ανακύκλωσης. Παράλληλα συμμετείχαν στις σχετικές δράσεις της Οργάνωσης Γης.

Updated: 30 Ιουνίου 2022 — 08:49